Czas rozliczyć podatek, ale czy seniorzy (nie) płacą?

Czas rozliczyć podatek, ale czy seniorzy (nie) płacą?

Opieka seniora niejedno ma imię. Zazwyczaj kojarzy się ze sprawami socjalnymi, opieką medyczną czy codzienną egzystencją. Każdy z tych obszarów jest bardzo pojemny. Właśnie w te nasze sprawy codzienne odnoszą się do kwestii bardzo istotnej, a mianowicie podatków i zapewnienia, by nasi seniorzy mieli relacje z urzędem skarbowym odpowiednio uregulowane. Jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, Benjamin Franklin jeszcze w XVIII wieku stwierdził, że na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki. Na przestrzeni kolejnych stuleci nic się w tej kwestii nie zmieniło. Chociaż ta forma daniny publicznej nie kojarzy się nam zazwyczaj dobrze trzeba podkreślić, że zapewnia funkcjonowanie państwa i realizację zadań publicznych, kluczowych dla naszej egzystencji. O próbach uchylania się od płacenia podatków tak w kraju, jak i zagranicą, można byłoby napisać wielotomową encyklopedię. Słynny amerykański przestępca Al Capone nie trafił to więzienia za masę okrutnych przestępstw, jaki się dopuścił ze swoją grupą, ale właśnie za podatki. Wyobrażenie sobie świata, gdzie w majestacie prawa można nie płacić podatków brzmi jak najpiękniejszy sen… a może jednak jest to możliwe?
Czy po COVIDzie zapomnieliśmy też o seniorach?

Czy po COVIDzie zapomnieliśmy też o seniorach?

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na całym społeczeństwie. Bez względu na wiek, wykonywany zawód czy poglądy, wszyscy musieliśmy mierzyć się z obostrzeniami, niepewnością, strachem nie tylko o siebie, ale i swoich bliskich. W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się osoby starsze, w przypadku których ryzyko poważnych powikłań zakażenia, w tym zgonu, było najwyższe. Przypominając sobie ten trudny okres pamiętam piękne obrazki, gdzie solidarnie wspieraliśmy seniorów. To nie były jednostkowe przypadki, zrywy osób o dobrym sercu. Można powiedzieć, że było to w pełni skoordynowane, systemowe działanie. Jako społeczeństwo zdaliśmy po raz kolejny egzamin z empatii i solidarności na piątkę. Czy było to zaskoczeniem? Nie! Jako naród na przestrzeni naszej historii pokazaliśmy, że potrafimy się jednoczyć i walczyć z wszelkimi przeciwnościami nawet w najtrudniejszych momentach. Pandemia COVID-19 bezsprzecznie była jednym z nich. Czy zaskakuje to, że po wszystkim znowu zapomnieliśmy o seniorach? Niestety też nie…
Dom pomocy społecznej – cz. IV

Dom pomocy społecznej – cz. IV

Pragniemy zaprezentować IV, ostatnią część cyklu dotyczącego usług opiekuńczych w ramach systemu pomocy społecznej, w ramach którego przywołujemy w pełni tekst opracowany w ramach Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Podobnie, jak w poprzednich częściach cyklu, do tekstu oryginalnego dokumentu zostały dodane śródtytuły, dzięki którym treść będzie bardziej przystępna czytelnikom.
Usługi świadczone w rodzinnym domu pomocy lub mieszkaniu chronionym – cz. III

Usługi świadczone w rodzinnym domu pomocy lub mieszkaniu chronionym – cz. III

Kolejna, III cześć, dotycząca wybranych form wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej. W tej części przywałujemy tekst Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. dotyczący rodzinnych domów pomocy i mieszkań chronionych.
Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w ośrodkach wsparcia – cz. II

Usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze świadczone w ośrodkach wsparcia – cz. II

Druga część naszego cyklu, w którym przywołujemy treść Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. dotyczy usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych świadczonych w ośrodkach wsparcia. Zachęcamy do lektury! Nawiązując do I części cyklu i tematu usług opiekuńczych, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze mogą być także świadczone w ośrodkach wsparcia. Ośrodkami wsparcia są m. in.: • dzienne domy pomocy, • ośrodki wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi: środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Działalność ośrodków wsparcia jest o tyle istotna, że działają wspierająco na całą rodzinę, pomagając w sprawowaniu funkcji opiekuńczych nad niepełnosprawnymi i niesamodzielnymi członkami rodzin, zapobiegając jednocześnie umieszczaniu ich w placówkach całodobowych. W stosunku do osób starszych, samotnych zapobiega ich wieloaspektowemu wykluczeniu z życia społecznego.
Usługi pomocy społecznej w Polsce - cz. I

Usługi pomocy społecznej w Polsce - cz. I

Rozpoczynamy cykl związany z prezentacją informacji o wybranych usługach opiekuńczych w ramach systemu pomocy społecznej. Pragniemy przedstawić podstawowe informacje związane z tymi usługami, przede wszystkim kogo obejmują, w jakim zakresie oraz jak prezentują się dane statystyczne. W ramach cyklu tekstów przywołamy wprost treść Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r. Jedyną różnicą w stosunku do tekstu oryginalnego dokumentu jest dodanie śródtytułów, dzięki którym treść będzie bardziej przystępna czytelnikom. Nie jest konieczne prezentowanie w tym zakresie własnego stanowiska i dodawania komentarzy, ponieważ tekst ma na celu przede wszystkim wymiar edukacyjny i przywołanie danych pozostających poza wszelką wątpliwością.
Czy roboty zastąpią człowieka w opiece nad osobami starszymi?

Czy roboty zastąpią człowieka w opiece nad osobami starszymi?

Nowe technologie otaczają nas ze wszystkich stron. Trudno tak naprawdę znaleźć jakąkolwiek dziedzinę życia, której nie dopadłoby zjawisko cyfryzacji. W sposób bezpośredni lub pośredni cyfryzacja wpłynęła na każdego z nas. Seniorzy posiadają coraz większe kompetencje cyfrowe, korzystają ze smartphone’ów, obsługują pocztę i bankowość elektroniczną czy robią zakupy w internecie. Niestety, wiele czynności pozwalających na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych staje się z wiekiem coraz trudniejsze. Osoby starsze często wymagają opieki, jednak znalezienie odpowiedniego opiekuna nie jest łatwe, szczególnie w mniejszych miejscowościach. Jeśli nie może nam pomóc człowiek, to może robot?
Opiekun potrzebny od zaraz!

Opiekun potrzebny od zaraz!

Paradoks sytuacji osób starszych polega na tym, że chociaż wszyscy kiedyś do tej grupy trafimy, zbytnio się nią nie interesujemy. W Polsce utarło się takie powiedzenie „człowiek w młodości nie myśli o starości”. Mało jest młodych osób, które traktują ten temat priorytetowo. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy stajemy w obliczu dotykającej nas starości lub nagle musimy zająć się osobą najbliższą. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Brak czasu, kompetencji, umiejętności, dzieląca nas odległość czy po prostu strach to tylko kilka powodów, które zmuszają nas do znalezienia alternatywy. Nie jest to jednak proste, ponieważ osób starszych ciągle przybywa i nic nie wskazuje na to, by nawet w odrobinę dalszej przyszłości, miało się to zmienić.
Osoba ze szczególnymi potrzebami to też senior?

Osoba ze szczególnymi potrzebami to też senior?

Czy kiedykolwiek zdarzyło Wam się paść ofiarą dziurawego chodnika, szukać bezskutecznie informacji na stronie internetowej, która w ogóle nie jest intuicyjna i zawiera pliki do pobrania, których nie da się otworzyć? A tak w ogóle to po co są te rowki na chodnikach? Do łamania sobie obcasów w nowych szpilkach?! Jeszcze na dworcu czy lotnisku to rozumiem, walizkę na kółkach można łatwiej ciągnąć. Jednak „te rowki” na chodnikach naprawdę mają swoje uzasadnienie, to element fakturowych oznaczeń nawierzchniowych, które odpowiednio zainstalowane, pomagają osobom z niepełnosprawnością wzroku bezpieczne poruszanie się w przestrzeni publicznej. A dziur na chodniku czy niedostępnych stron internetowych słusznie nie powinniśmy akceptować. Szczególnie w przestrzeni publicznej. Jest nawet ustawa, która reguluje kwestię związaną z dostępnością dla osób ze szczególnymi potrzebami… przepraszam kogo? No właśnie...
ABC Cyberbezpieczeństwa, czyli abecadło bezpiecznego seniora w internecie

ABC Cyberbezpieczeństwa, czyli abecadło bezpiecznego seniora w internecie

Osoby starsze znacznie chętniej korzystają z Internetu. Coraz więcej osób, które chociażby w życiu zawodowym musiały obsługiwać komputer wkracza w okres emerytalny, automatycznie zwiększając liczbę osób starszych w sieci. To bardzo dobra informacja! Z każdym rokiem wzrasta ilość obszarów naszego życia, która przenosi się do świata cyfrowego. Niestety, razem z nimi wzrasta liczba zagrożeń. Są jednak sposoby by się przed nimi skutecznie bronić. Jak? O tym dowiesz się w poradniku „ABC cyberbezpieczeństwa”!
Sytuacja ekonomiczna osób starszych

Sytuacja ekonomiczna osób starszych

Sytuacja ekonomiczna jest jednym z najważniejszych obszarów naszego życia, bez względu na wiek. Podobnie jest z seniorami. Różnica pomiędzy osobami starszymi, a osobami w wieku produkcyjnym jest taka, że osoby starsze mają, przynajmniej teoretycznie, znacznie bardziej ograniczone możliwości dodatkowego zarobkowania. Oczywiście, z jednej strony są osobami o ogromnym doświadczeniu, które wiedzą znacznie więcej, niż całe działy wielu korporacji. Z drugiej jednak strony, są zazwyczaj znacznie mniej mobilne, biegłe w obsłudze nowoczesnych rozwiązań IT czy nauczone innych standardów współpracy zawodowej, niż preferowane obecnie. Decydującym argumentem mogą być jednak ograniczenia natury fizycznej i stan zdrowia. Bezsprzecznie, podstawowym źródeł dochodu osób starszych, osób w wieku emerytalnym, jak sama nazwa wskazuje, powinna być emerytura. Jak więc wygląda sytuacja finansowa osób starszych?
Senior konsument – jak nie dać się nabrać naciągaczom?

Senior konsument – jak nie dać się nabrać naciągaczom?

Wesołe jest życie staruszka!

Wesołe jest życie staruszka!

Standard WCAG, to pomoże seniorom!

Standard WCAG, to pomoże seniorom!

W tym artykule dowiesz się, czym jest standard WCAG, czego dotyczy i jak może pomóc seniorom w korzystaniu z internetu.
Dieta osób starszych

Dieta osób starszych

Dieta jest istotna, szczególnie po świętach. Seniorzy powinni się zdrowo odżywiać, by jak najdłużej pozostawać w pełni zdrowi. Z artykułu dowiesz się, jak wygląda dieta osób starszych, dlaczego seniorzy źle się odżywiają i co można zrobić, by poprawić ich dietę.
Cyberprzestępca na tropie seniora – zagrożenia w Internecie

Cyberprzestępca na tropie seniora – zagrożenia w Internecie

Najsłabszym ogniwem systemu cyberbezpieczeństwa zawsze będzie człowiek. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią nas przed atakiem, jeśli nie zachowamy czujności. Taka sytuacja może spotkać każdego. Szczególnie narażeni są seniorzy, którzy zazwyczaj są mniej zaawansowani pod kątem kompetencji informatycznych, przez co bardziej podatni na ataki, gdy już się w świecie cyfrowym znajdą.
Senior w świecie cyfrowym

Senior w świecie cyfrowym

Seniorzy coraz częściej zaczynają być aktywnymi obywatelami świata cyfrowego. Ilu seniorów korzysta z internetu? Z jakich rozwiązań korzystają? Czy istotna jest dla seniorów ochrona prywatności w sieci? O tym dowiesz się po przeczytaniu poniższego wpisu!
Idą święta, zrób prezent i naucz seniora internetu

Idą święta, zrób prezent i naucz seniora internetu

Zróbmy prezent babci czy dziadkowi. Nauczmy naszych seniorów korzystać z internetu. Świat cyfrowy daje wiele możliwości seniorom. Generuje też sporo zagrożeń, dlatego muszą być świadomymi użytkownikami internetu.
W domu najlepiej, a jeśli to niemożliwe? Placówka całodobowego pobytu w Polsce

W domu najlepiej, a jeśli to niemożliwe? Placówka całodobowego pobytu w Polsce

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo ważna. Senior nie zawsze może pozostać w domu. Często konieczne jest zapewnienie opieki poza domem. Warto sprawdzić takie miejsca. We wpisie dowiesz się, jak to zrobić i na co warto zwrócić uwagę.
Aktywny senior to zdrowy senior!

Aktywny senior to zdrowy senior!

Związek pomiędzy aktywnością fizyczną, a naszym stanem zdrowia, został udowodnionych na przestrzeni ostatnich lat w szeregu publikacji.
Stan zdrowia seniorów, a potrzeba opieki

Stan zdrowia seniorów, a potrzeba opieki

Gdy pytamy ludzi, co jest dla nich w życiu najważniejsze, najczęściej odpowiadają: zdrowie!
Używamy ciasteczek: informacje o cookies Rozumiem