Opiekun potrzebny od zaraz!

Paradoks sytuacji osób starszych polega na tym, że chociaż wszyscy kiedyś do tej grupy trafimy, zbytnio się nią nie interesujemy. W Polsce utarło się takie powiedzenie „człowiek w młodości nie myśli o starości”. Mało jest młodych osób, które traktują ten temat priorytetowo. Dzieje się tak dopiero wtedy, gdy stajemy w obliczu dotykającej nas starości lub nagle musimy zająć się osobą najbliższą. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Brak czasu, kompetencji, umiejętności, dzieląca nas odległość czy po prostu strach to tylko kilka powodów, które zmuszają nas do znalezienia alternatywy. Nie jest to jednak proste, ponieważ osób starszych ciągle przybywa i nic nie wskazuje na to, by nawet w odrobinę dalszej przyszłości, miało się to zmienić.

Opiekun potrzebny od zaraz!

Statystyki są nieubłagane, liczba seniorów stale rośnie

Zgodnie  danymi zawartymi w Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za 2021 r.[1], będącej oficjalnym dokumentem rządowym, spośród 38,1 mln populacji Polski ponad 9,8 mln stanowiły osoby w wieku 60 lat i więcej (25,8%). Jest to wzrost do roku poprzedniego o ponad 28,6 tys. osób. Oznacza to, że co 4 obywatel czy obywatelka naszego kraju jest w grupie seniorów! Czy ta liczba zrobiła na Tobie wrażenie? To teraz usiądź wygodnie. Zgodnie z prognozami zawartymi w wyżej wymienionym dokumencie, w 2050 r. będzie to 13,7 mln seniorek i seniorów, co w połączeniu ze spadkiem ogólnej liczby ludności Polski spowoduje, że będą stanowić 40% całej populacji! Nie trzeba dokonywać gruntownej analizy, by te dane potwierdzić. Wraz ze wzrostem poziomu medycyny, żyjemy coraz dłużej. Z drugiej strony, styl życia, jaki w większości przyjęliśmy, nie zachęca do posiadania dzieci. Kobiety w coraz późniejszym wieku decydują się na założenie rodziny. Żyjemy w ciągłym stresie, pędzie za rozwojem kariery, a gdy zaczynamy zdawać sobie z tego sprawę, często na liczne potomstwo jest po prostu za późno. W związku z powyższym, jesteśmy coraz dalej od tzw. prostej zastępowalności pokoleń. Jeśli wspominamy o kobietach, warto dodać, że seniorki żyją dłużej.  Kobiety osiągające wiek 60 lat w 2021 r. miały przed sobą ponad 5 lat więcej dalszego trwania życia niż mężczyźni. Czy miejsce zamieszkania ma na to wpływ? Zgodnie z wcześniej przywołaną Informacją o sytuacji osób starszych…, tak. Udział populacji osób starszych w miastach jest o 5,5% wyższy, niż wśród mieszkańców wsi. Podsumowując, główne wskaźniki związane z populacją osób starszych rosną, co rodzi pytanie o systemowe rozwiązania dotyczące zapewnienia odpowiedniej opieki nad tymi osobami.

Kto najczęściej opiekuje się seniorami

Opieka nad osobą starszą to ogromna odpowiedzialność i  wysiłek, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Wraz ze wzrostem liczby seniorów wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze, ale również medyczne, np. w dziedzinie geriatrii. W Polsce istnieje system instytucjonalny związany z opieką nad osobami starszymi, czemu będą poświęcone osobne wpisy. Niemniej, potrzeby zdecydowanie przewyższają możliwości. Świadczy o tym fakt, że większość osób opiekujących się seniorami to ich osoby bliskie. Wynika to z wielu czynników, nie tylko ekonomicznych. Wielu z nas po prostu uważa to za swój obowiązek. Należy jednak pamiętać, że opieka nad osobą starszą nie jest czynnością łatwą, z którą poradzi sobie każdy. Musimy to zrozumieć i zaakceptować. Na rynku usług opiekuńczych możemy znaleźć specjalistów i warto z nich skorzystać, jeśli sami nie jesteśmy w stanie sobie poradzić.

Opiekunom osób starszych nie grozi bezrobocie

Jak pokazują statystyki, przez najbliższe lata nie grozi nam załamanie popytu na usługi opiekuńcze. Powstaje ogromna przestrzeń do rozwoju przedsiębiorczości i wprowadzania innowacji, które mogą nam pomóc w prowadzeniu działalności opiekuńczej i czynić ją opłacalną. Często zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak się dzieje, że obszar rynku o tak dużym potencjale wydaje się być pomijany? W samej Polsce mamy blisko 10 mln seniorów, którzy mogą być grupą docelową naszego biznesu. Teoretycznie rośnie zainteresowanie tą gałęzią gospodarki, powstają różne innowacje, ale brakuje przełomu. W dyskusjach na ten temat często powstaje pytanie o opłacalność, ponieważ z jednej strony liczba seniorów stale rośnie, ale nie jest to najzamożniejsza grupa społeczna. Rodziny też nie zawsze są w stanie wspierać finansowo seniorów. Bezsprzecznie, dźwignią ku znaczącemu rozwojowi w dziedzinie opieki powinna być aktywność i środki płynące z sektora publicznego. One mogą spowodować zarówno wzrost liczby opiekunów, mogących liczyć na bardziej atrakcyjne warunki pracy, jak i wsparcie dla seniorów, którzy potrzebują opieki, ale bez wsparcia państwa, nie byłoby ich na nią stać.

Bycie opiekunem osoby starszej na pewno wymaga poświęcenia, ale również profesjonalizmu. Pamiętajmy o tym, że chodzi o bezpieczeństwo osoby starszej, która często w wyniku np. przebytych chorób, staje się zupełnie bezbronna. Taka praca może przynieść jednak również ogromną satysfakcję. Uśmiech i wdzięczność osoby starszej są bezcenne. Zawód opiekuna to misja, która wymaga odpowiedzialności i właściwego przygotowania, ale może być to piękna misja. Nie należy jej odbierać przez pryzmat trudnych sytuacji. One przecież zdarzają się w każdym zawodzie!

 

[1] https://www.gov.pl/web/rodzina/informacja-o-sytuacji-osob-starszych-w-polsce-za-rok-2021, dostęp 12.02.2023 r.