ABC Cyberbezpieczeństwa, czyli abecadło bezpiecznego seniora w internecie

Osoby starsze znacznie chętniej korzystają z Internetu. Coraz więcej osób, które chociażby w życiu zawodowym musiały obsługiwać komputer wkracza w okres emerytalny, automatycznie zwiększając liczbę osób starszych w sieci. To bardzo dobra informacja! Z każdym rokiem wzrasta ilość obszarów naszego życia, która przenosi się do świata cyfrowego. Niestety, razem z nimi wzrasta liczba zagrożeń. Są jednak sposoby by się przed nimi skutecznie bronić. Jak? O tym dowiesz się w poradniku „ABC cyberbezpieczeństwa”!

ABC Cyberbezpieczeństwa, czyli abecadło bezpiecznego seniora w internecie

Państwo dba o bezpieczeństwo seniorów w sieci!

Poradnik „ABC cyberbezpieczeństwa” został opracowany przez ekspertów NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE). Poradnik jest wyjątkowo przystępnie napisany, co niestety, jest w świecie informatyki niebywałą rzadkością. Poradnik oczywiście nie został przygotowany tylko z myślą o seniorach. Wiele treści zainteresuje przede wszystkim rodziców w  kontekście bezpieczeństwa ich dzieci w internecie. Jednak czy dziadek lub babcia nie mogą być świadomymi użytkownikami internetu i działać prewencyjnie we współpracy ze swoimi dziećmi, by wnukom nie stała się krzywda? Wręcz powinni to robić!

Nie przestrzegasz bezpieczeństwa w internecie – zagrażasz sobie i innym!

Pamiętaj, uzyskanie dostępu do twojego komputera stwarza zagrożenie nie tylko Tobie, ale również wszystkim innym użytkownikom, którzy z niego korzystają. Cyberprzestępcy nie mają litości i wykorzystają każdą okazję do kradzieży. Myślisz, że to tylko kwestia wykradzenia pieniędzy z konta czy karty kredytowej? Nic bardziej mylnego. Chętnie zdobędą Twoje dane osobowe i to im wystarczy, także do tego by Cię okraść. W jaki sposób? Chociażby zaciągając zobowiązania finansowe na Twoje dane, o czym dowiesz się dopiero z wezwania do spłaty zaległych rat. Niestety, takie sytuacje są bardzo trudne do odkręcenia.

Najgorsze jest jednak to, że będąc nieświadomym użytkownikiem Internetu możesz stracić środki na koncie w sposób zupełnie legalny. Przypomina mi się sytuacja, którą opowiedziała mi pracowniczka jednego z banków. Pewnego dnia do jej stanowiska podchodzi starszy pan, który twierdził, że ktoś go okradł, bo brakuje mu pieniędzy na koncie. Oczywiście pani z banku szybko to sprawdziła w historii i okazało się, że doszło do serii płatności z karty kredytowej podpiętej do konta tego klienta na rzecz nieznanej mu firmy. Klient, będący seniorem, nigdy nie korzystał z płatności kartą w internecie. Nasuwa się jeden wniosek, doszło do kradzieży. Otóż nie. Po głębszej weryfikacji okazało się, że płatność była na rzecz podmiotu, który jest dystrybutorem gry online, którą uwielbia jego wnuk. Pan od razu sobie przypomniał, jak wnuk pewnego razu przyszedł i powiedział do niego „Dziadku daj kartę na chwilę”. Oczywiście dał, bo nie spodziewał się, że karta w rękach 11-latka może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla budżetu nawet jeśli nie wyjdzie z nią z tego samego pomieszczenia. Wnuczek zamawiał sobie przez zapamiętaną kartę różne płatne dodatki. Ile to Dziadka kosztowało? 12 tys. zł. Nieświadomość potencjalnych zagrożeń potrafi drogo kosztować.

Jakie ważne informacje dla seniora znajdują się w poradniku?

W poradniku znajdziecie 157 ułożonych alfabetycznie haseł. Dokument ma tę pozytywną cechę, że z jednej strony zapewnia pigułki wiedzy dotyczące wirtualnych zagrożeń, a z drugiej, prezentuje dobre praktyk i  uczy właściwych nawyków cyfrowych. Poradnik został podzielony na cztery obszary:

  • Cyberbezpieczeństwo: hasła takie jak cyberstalking, fake news, FOMO, kradzież tożsamości, niebezpieczne kontakty, oszustwa internetowe, sharenting, trolling w sieci czy vishing, a więc definicje ważnych zjawisk i zagrożeń online.
  • Higiena cyfrowa: pigułki wiedzy, które podpowiadają, jak zadbać o równowagę online–offline i zdrowe nawyki – np. filtry kontroli rodzicielskiej, JOMO, social media sabbatical, offline challenge.
  • Profilaktyka: porady, jak bronić się przed zagrożeniami w sieci – definicje dotyczące np. aktualizacji, kopii zapasowych, oprogramowania antywirusowego, uwierzytelniania dwuskładnikowego i zabezpieczeń biometrycznych.         
  • Wsparcie: hasła zawierające numery linii pomocowych i adresy punktów kontaktowych – m.in. CERT, Dyżyrnet.pl, helpline, incydent bezpieczeństwa.

Ostatni punkt jest szczególnie istotny. Jeśli padniemy ofiarą cyberprzestępców, są zapewnieni odpowiedni eksperci, którzy nam pomogą.

Gdzie znajdę poradnik?

Poradnik można pobrać za darmo. Jest dostępny pod tym linkiem: https://it-szkola.edu.pl/news,art,514

To nie wszystko. Możesz odwiedzić również stronę NASK. NASK jest państwowym instytutem badawczym nadzorowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Ich głównym obszarem działania jest zapewnienie bezpieczeństwa w internecie oraz prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Strona znajduje się pod tym adresem: https://www.nask.pl/. Na stronie znajdziecie szereg przydatnych informacji związanych ze światem cyfrowym, np. fachowe raporty, które poszerzą wiedzę o świecie cyfrowym zarówno początkujących użytkowników, jak i pasjonatów tej tematyki.

Źródła:

  1. Poradnik „ABC Cyberbezpieczeństwa”
  2. https://it-szkola.edu.pl/news,art,514
  3. https://www.nask.pl/