W domu najlepiej, a jeśli to niemożliwe? Placówka całodobowego pobytu w Polsce

Opieka nad osobami starszymi jest bardzo ważna. Senior nie zawsze może pozostać w domu. Często konieczne jest zapewnienie opieki poza domem. Warto sprawdzić takie miejsca. We wpisie dowiesz się, jak to zrobić i na co warto zwrócić uwagę.

W domu najlepiej, a jeśli to niemożliwe? Placówka całodobowego pobytu w Polsce

Każdy z nas zna przysłowie „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Dom zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Jeszcze bardziej odczuwają to osoby starsze, chore czy dotknięte niepełnosprawnością. Nie zawsze jednak nasz stan pozwala nam na samodzielne funkcjonowanie we własnym domu. Według badań EU-SILC 2019 r. GUS co czwarty senior ocenia swój stan zdrowia jako zły lub bardzo zły. Przeciętna długość życia wzrasta, co wiąże się z większą liczbą osób dotkniętych chorobami przewlekłymi i potrzebującymi stałej opieki. Najlepszym rozwiązaniem jest opieka nad seniorem w jego własnym domu. Co zrobić jeśli jest to niemożliwe?

Placówka całodobowego pobytu – kiedy się na nią zdecydować?

Jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od sytuacji osoby starszej, chorej, z niepełnosprawnością. Nie należy jednak z decyzją za wszelką cenę zwlekać. Pamiętajmy o bezpieczeństwie naszych bliskich. Zmiany neurologiczne, zachwiania równowagi, mogą doprowadzić do upadku skutkującego poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest zapewnienie opieki w miejscu zamieszkania. Jeżeli z wielu powodów nie możemy się na to zdecydować, warto zastanowić się nad placówką całodobowego pobytu, gdzie opieka seniora jest kompleksowa, ale czy każda placówka jest godna zaufania?

Czym się kierować przy wyborze placówki?

Podstawą przy wyborze opieki dla seniora jest bezpieczeństwo, bez względu na to, na jaką formę opieki się decydujemy. Najpopularniejszym źródłem informacji, oprócz tzw. osób lub podmiotów „z polecenia”, jest obecnie internet. Wpisanie hasła np. „Opieka seniora Rzeszów” lub „Dom Opieki Toruń” w wyszukiwarce może wygenerować sporo stron oferujących usługi opiekuńcze. Strony internetowe tych podmiotów często zawierają komentarze zadowolonych seniorów lub ich rodzin, chociaż w praktyce nie mamy żadnej możliwości weryfikacji, czy są prawdziwe. Nawet pozostawienie przez właściciela strony możliwości dodawania komentarzy nie daje gwarancji obiektywizmu i bezstronności osób, które je tam zostawiają. To na nas spoczywa odpowiedzialność za tę decyzję, nie możemy jej podejmować pochopnie, wyłącznie na bazie niesprawdzonych opinii osób nam zupełnie nieznanych.

Co mogę zrobić, by ograniczyć ryzyko złej opieki?

W celu zasięgnięcia opinii o placówce całodobowego pobytu możemy skontaktować się z pracownikami najbliższego ośrodka pomocy społecznej, który udzieli nam niezbędnych informacji. Kolejny istotny punkt, to sprawdzenie, czy wybrana placówka znajduje się w rejestrze prowadzonym przez właściwego wojewodę dla województwa, w którym placówka jest zlokalizowana. Wykaz powinien być publikowany w biuletynie informacji publicznej każdego urzędu wojewódzkiego.

Bardzo istotnym czynnikiem jest również kompleksowość usług świadczonych przez wybrany podmiot. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakiej opieki potrzebuje nasz senior czy osoba z niepełnosprawnością. Niemniej profesjonalna placówka powinna zapewniać opiekę lekarską, zarówno lekarzy ogólnych, jak również specjalistów z obszarów, takich jak opieka geriatryczna, czy opieka psychologiczna. Istotnym elementem będzie również zapewnienie usług fizjoterapeutycznych czy dietetyka. Problemy zdrowotne seniorów mogą wiązać się z niedoborami składników odżywczych, czyli niewłaściwą dietą.

Jeśli weryfikacja jest pozytywna, warto przed podjęciem ostatecznej decyzji zdecydować się na wstępną wizytę na miejscu, w celu osobistego sprawdzenia, jak wyglądają warunki pobytu, jakie usługi faktycznie oferuje placówka oraz jaką kadrą dysponuje.

Gdy wszystko sprawdzone, czy mogę zrobić coś jeszcze?

Nawet jeśli miejsce spełnia nasze wymagania, ostatecznie bliska nam osoba musi się tam czuć dobrze. W celu sprawdzenia warto skorzystać z pobytu czasowego, by przekonać się, czy osoba starsza lub osoba niepełnosprawna się w nim zaaklimatyzuje.

Przeczytaj umowę i regulamin placówki – to podstawa!

Postanowienia umów, szczególnie zapisane małą czcionką, są ważne nie tylko w relacjach z bankiem czy firmą ubezpieczeniową. Niech polisą ubezpieczeniową dla seniora i dla nas będzie roztropność i gruntowne sprawdzenie regulaminu placówki oraz umowy przed jej podpisaniem. To nas ochroni przed niekorzystnymi zapisami, mogącymi skutkować poważnymi konsekwencjami finansowymi, ale również wpływać na jakość pobytu i opieki nad osobą, którą tam pozostawimy. Klasycznym przykładem mogą być niejasne zapisy co do zakresu usług i ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z ich świadczeniem. W przypadku wątpliwości, warto skontaktować się z radcą prawnym, specjalizującym się w przepisach w tym obszarze.

Zapewnienie opieki w placówce nie zwalnia nas od odwiedzin!

Gdy już nasi bliscy znajdą się w placówce całodobowej opieki, należy pamiętać o regularnym kontakcie i, w miarę możliwości, systematycznych odwiedzinach. Ma to pozytywny wpływ zarówno na ich kondycję psychiczną, ale również daje możliwość bieżącej oceny sytuacji i jakości opieki. Każdy osoba, bez względu na jej sytuację zdrowotną czy wiek, zasługuje na szacunek i godność. Miejmy odwagę reagować gdy widzimy nieuczciwe praktyki podmiotów. Nadużycia można zgłosić do właściwego dla danego urzędu wojewódzkiego, w którym znajduje się komórka nadzorująca placówki zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

Przy przygotowaniu artykułu wykorzystano materiały dostępne na stronie: http://senior.gov.pl/bezpieczny_i_aktywny_senior/strona/77