Święta święta, idą święta! To magiczny czas dla nas wszystkich, także dla seniorów, a może nawet przede wszystkim dla nich. Są to osoby przywiązane do tradycji, wartości chrześcijańskich, rodzinnych. Przeżywają je bardzo emocjonalnie. Często z tego względu, że jest to dla nich jedna z niewielu okazji w roku, by spotkać się z całą rodziną. Samotność bardzo często dotyka osoby starsze. Tym bardziej warto o nie zadbać, szczególnie w święta.
Seniorzy też czekają na prezenty
Bez względu na wiek, w każdym z nas drzemie chociaż odrobina dziecka. Każdy podarunek znaleziony pod choinką sprawi ogromną radość osobie starszej. Niemniej na pewno najwspanialszym prezentem będzie rodzina, wnuki i poświęcony czas. Ciepłe skarpety, szalik czy nowy sweterek dla babci na pewno ucieszą, ale może lepiej zastanowić się nad czymś oryginalnym? Czymś, co zajmie naszego seniora na długie godziny i da mu szansę się rozwijać, spędzać wolny czas, ułatwiać sobie życie i kontaktować się z rodziną? Co babcia albo dziadek powie na Internet?
Naucz Babcię i Dziadka Internetu!
Poziom wykluczenia cyfrowego jest skorelowany z wiekiem. Dowodzą tego wszelkie badania, zarówno prowadzone wśród polskiej populacji, jak i w innych krajach. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Młodzi ludzie nie są w stanie dziś normalnie funkcjonować bez Internetu i technologii informatycznych. Wielu osób pełnoletnich wręcz dorastało z dynamicznie rozwijającym się światem cyfrowym, stąd umiejętności radzenia sobie z komputerami, tabletami czy smartphonami są dla nich czymś zupełnie naturalnym. Inaczej jest z osobami starszymi, które musiały uczyć się wszystkiego w dość późnym wieku, bądź celowo tego unikały i trudno jest im teraz zacząć, bo jak mawiają „skoro tyle lat bez komputera przeżyłem, to i dalej dam radę”. Ten upór można przezwyciężyć, przede wszystkim pokazując, że nie taki ten komputer i internet straszni, jak się wydaje.
Wyzwaniem może być zakup samego komputera, ale nie musimy inwestować w drogi sprzęt. Często posiadamy w domy np. laptop, którego już nie jest przez nas używamy, bo np. nie da rady z najnowszymi grami lub dorwaliśmy fajną promocję. Stary leży, kurzy się, a tak naprawdę mógłby jeszcze śmiało pracować i spełniać swoje zadanie. Taki laptop dla początkującego seniora na pewno by wystarczył. Do tego możemy zainwestować w prezent w postaci Internetu mobilnego oraz kursów online, które na początku senior realizowałby w naszej obecności, by w tych pierwszych krokach zapewnić niezbędne wsparcie i nie zniechęcić się do dalszego odkrywania cyfrowego świata. Warto zastanowić się, co zainteresuje najbardziej naszego seniora. Jak możemy zainteresować dziadka albo babcię? Może programy wędkarskie, partia Bridge’a online albo webinar z szydełkowania? Zawsze można też zabrać babcię na wirtualne zakupy lub pokazać, ile jest w stanie załatwić bez wychodzenia z domu, np. podejrzeć swoje recepty na Internetowym Koncie Pacjenta.
A jak nie będzie korzystać?
Z doświadczenia wiem, że to zależy przede wszystkim od nas. Podstawa to odpowiednie podejście i przygotowanie gruntu pod tego typu przedsięwzięcie. Nie pytajmy dziadka czy babci czy by korzystał, bo w 99% przypadków powie, że nie. Niestety zazwyczaj w takich sytuacjach konieczne jest postawienie naszego seniora przed faktem dokonanym. Ten lekki przymus i stwierdzenie: „babciu to już zapłacone i trzeba korzystać” również może być czynnikiem mobilizującym. Jednak od razu po tym powinniśmy zmienić się w profesjonalnego PRowca i rozpocząć proces promowania korzyści, jakie daje korzystanie z Internetu. Musimy wiedzieć co zainteresuje naszego seniora i co sprawi mu radość. Starajmy się przede wszystkim zacząć od spraw prostych, by nie zniechęcić osoby starszej i stworzyć wewnętrzne przekonanie „o matko! Jakie to proste!”. Na pewno będzie to od nas wymagać zaangażowania, ale warto poświęcić swój czas naszym seniorom. Wejście osoby starszej do świata cyfrowego daje szansę nie tylko na ułatwienie sobie życia, ale także dostęp do usług, informacji, utrzymywania i nawiązywania kontaktów. Najlepsze są oczywiście te na żywo, ale jeśli nie są w danym momencie możliwe, dajmy im szansę chociaż na wirtualny. Jeśli spotkasz się na początku z oporem seniora, nie zrażaj się, to normalne! Nie znam żadnej osoby starszej, która żałowałaby tego, że nauczyła się korzystania z komputera i internetu. Za to takich, którzy żałuję, że nie spróbowali, trudno byłoby mi policzyć.
Bezpieczeństwo osoby starszej jest najważniejsze!
Świat cyfrowy daje wiele możliwości, ale generuje również dużo zagrożeń. Cyberprzestępcy stają się coraz bardziej aktywni. Pamiętaj, by przestrzec osobę starszą przed przynajmniej podstawowymi zagrożeniami, jakie mogą na niego czekać, szczególnie jeśli będzie dokonywać płatności online za pośrednictwem karty kredytowej czy korzystał z internetowego konta bankowego. Zapewnij na sprzęcie, z którego będzie korzystać osoba starsza odpowiednio skonfigurowane oprogramowanie antywirusowe i jak należy postępować w sytuacjach zagrożenia.