Słowo senior, babcia, dziadek, osoba starsza powinno budzić pozytywne, empatyczne skojarzenia. Szacunek do poprzednich pokoleń, za ich determinację w walce o to, by Polska w ogóle istniała, powinien przyświecać każdemu obywatelowi naszego kraju. Niestety zdarzają się osoby i firmy, które gdy słyszą hasło osoba starsza myślą o łatwym zarobku, wykorzystaniu sytuacji, oszustwie. Ile razy słyszeliśmy historie o magicznych garnkach i leczniczej pościeli, które w teorii miały być za darmo, a najwyżej za symboliczną cenę w stosunku do ich nadzwyczajnych właściwości i realnej wartości rynkowej. Zastanawiamy się, jak to możliwe, że takie praktyki, pomimo wielokrotnej mistyfikacji, wciąż mają się bardzo dobrze. Niestety, z jednej strony mamy do czynienia z seniorami, osobami dotkniętymi chorobami, demencją, potrzebującymi choćby namiastki kontaktów społecznych, z drugiej strony wykwalifikowanymi osobami, które nabywają wiedzę i doświadczenie, jak słabości osób starszych wykorzystać. Obrona przed tego typu nieuczciwymi praktykami nie jest łatwa, nawet w przypadku osób, które nie odczuwają żadnych trudności w codziennym życiu. Są jednak sposoby, by ochronić osoby starsze przed oszustwem.
Bądź konkretnym, stanowczym seniorem!
Podstawą jest zdrowy rozsądek. Nie bój się zadawać pytań. Bycie konkretnym, dociekliwym nie może nikogo urazić, szczególnie w życiu zawodowym. Sprzedawca wykonuje swój zawód. Jego obowiązkiem jest odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Jeśli nie jesteś zainteresowana lub zainteresowany ofertą, nie zastanawiaj się jak z tego wybrnąć. Po prostu podziękuj za ofertę i odmów. Nie daj się przekonywać. Jeśli jest to rozmowa telefoniczna, grzecznie, ale stanowczo, podziękuj za ofertę oraz rozmowę i odłóż słuchawkę. Możesz to zrobić w każdym momencie. To Ty decydujesz, czy w ogóle chcesz wysłuchać czyjejś propozycji.
Nikt nie oferuje nic za darmo
Nie wierz w darmowe prezenty. Gdy ktoś po odebraniu przez Ciebie połączenia informuje Cię o wytypowaniu, nie wiadomo na jakiej podstawie, do odebrania wyjątkowej nagrody, to najczęściej jest to oszustwo. Możesz również usłyszeć o przygotowanej specjalnie dla Ciebie nadzwyczajnie niskiej cenie za produkty, które normalnie kosztują o wiele więcej. Oferowanie seniorom produktów i usług po zawyżonych cenach na pokazach poza siedzibą przedsiębiorcy – to jeden z głównych problemów, z którymi zgłaszają się seniorzy do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Osoby starsze, skuszone zaproszeniem na pokaz, miłą atmosferą, przekonującą reklamą, decydują się na podpisywanie umów na skrajnie niekorzystnych warunkach, za produkty lub usługi, które nawet nie są im potrzebne, a już na pewno, nie są warte zaproponowanej ceny. Każdy zakup, bez względu na okoliczności, zawsze warto przemyśleć.
Seniorze nie daj się zmanipulować!
Na pokazie, podczas rozmowy telefonicznej czy podczas odwiedzin we własnym domu na pewno usłyszysz o nadzwyczajnych możliwościach oferowanego produktu. Zastanów się, czy w ogóle jest Ci potrzebny. Jeżeli tak, zadbaj o sprawdzenie jego możliwości. Upewnij się, że przedstawione przez sprzedawcę informacje są zgodne z prawdą. Warto w takich sytuacjach skonsultować się z osobą zaprzyjaźnioną, członkami najbliższej rodziny. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest uczestnictwo takiej osoby w rozmowie bądź pokazie, która będzie podchodzić krytycznie do przekazywanych informacji i rzetelnie przeanalizuje proponowaną ofertę. Nieuczciwi sprzedawcy będą jednak za wszelką cenę dążyć do tego, by nie doprowadzić do takiej sytuacji. Będą wtedy próbowali wywrzeć na tobie presję: „to jest oferta specjalna tylko dziś, więc jeśli się nie zdecydujesz, promocja przepadnie”. Jest to tani chwyt marketingowy, na który nie możesz dać się nabrać.
Miła atmosfera kończy się w momencie, gdy klient zaczyna odmawiać lub chce odstąpić od umowy. Gdy sprzedawca twierdzi, że nie masz prawa, nie słuchaj!
Masz prawo do zmiany zdania!
Polskie prawo daje możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. Nawet jeśli podejmiesz złą decyzję, możesz ją zmienić w ustawowym terminie. Zachowaj czujność. Nieuczciwy sprzedawca może próbować wprowadzić Cię w błąd, zasłaniając się np. problemami technicznymi, czy koniecznością konsultacji z innym pracownikiem, by termin 14 dni na odstąpienie od umowy został przez Ciebie przekroczony. Zazwyczaj wygląda to tak, że im bardziej nieuczciwa praktyka, tym trudniejsza procedura wypowiedzenia umowy przez konsumenta. Masz prawo żądać wskazania skutecznej ścieżki bezzwłocznego wypowiedzenia warunków umowy, jeśli nie wynika ona jasno z jej zapisów.
Gdy pojawią się kłopoty, poproś o pomoc
Gdy padłaś lub padłeś ofiarą oszustwa, skontaktuj się z osobą najbliższą. Jeśli posiadasz opiekuna, poinformuj go o tym jak najszybciej. Pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc ekspertów. Uzyskasz ją kontaktując się z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy u Rzeczników Konsumentów w swoim miejscu zamieszkania. Kontakt do UOKiK jest możliwy za pośrednictwem Infolinii Konsumenckiej, tel. 801 440 220 oraz 222 66 76 76, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 - 18:00, opłata wg taryfy operatora lub mailowo pod adresem porady@dlakonsumentow.pl. Warto podkreślić, że UOKiK oferuje również bezpłatne porady specjalistyczne dla konsumentów w konkretnych dziedzinach, takich jak ubezpieczenia, finanse czy teleokumnikacja.
Żródło:
- http://senior.gov.pl/bezpieczny_i_aktywny_senior/strona/79
- https://uokik.gov.pl/