Wesołe jest życie staruszka!

Wesołe jest życie staruszka!

Jesień życia, jak często określa się starość, może być podobnie jak ta pora roku: chłodna, szara, deszczowa, ale może być to też piękna, złota jesień, pełna ciepłych barw, słońca, dodająca energii, blasku i pogody ducha. Jest jedna różnica. Na pogodę nie mamy wpływu, ale na nasze życie już tak.

Osoby starsze, nim jeszcze zdążą tak naprawdę znaleźć się w tej grupie, są zalewane potokiem negatywnych informacji o starzeniu się, o skończeniu pięknych dni, postępujących chorobach i samotności. Starość nie musi taka być, szczególnie w dzisiejszych czasach. Osoby starsze mają dużo możliwości na pokolorowanie swojej jesieni życia pięknymi barwami. Muszą tylko tego chcieć.

Osoba starsza może być bardziej aktywna, niż w młodości

To naprawdę możliwe. Chociażby z tego powodu, że osoby starsze mają więcej wolnego czasu. Nie muszą pracować, walczyć o lepsze jutro dla swojej rodziny i swoich dzieci, wreszcie mogą odetchnąć i cieszyć się życiem. Dopiero teraz mogą w końcu pomyśleć o sobie i realizacji swoich planów, których z różnych przyczyn nie mogli zrealizować. Szczególnie w dzisiejszych czasach, mogąc podróżować w różne zakątki świata, rozwijać swoje zainteresowania, poszerzać je, uczyć się nowych rzeczy, nawiązywać nowe kontakty bądź odświeżyć dawne. Wielokrotnie doświadczamy większej chęci życia, pasji i zdobywania ze strony seniorów niż młodzieży, która zanim tak naprawdę zaczęła swoją życiową drogę, już wydaje się być nią zmęczona. Osoby starsze, urodzone przed II wojną światową czy niedługo po jej zakończeniu, chcą korzystać z dobrodziejstw dzisiejszego świata, o który niejednokrotnie walczyli i płacili za to olbrzymią cenę. Młodzi ludzie w wielu przypadkach mają dziś podane wszystko na tacy i nawet nie chcą po to sięgnąć. Wszystkie osiągnięcia dzisiejszego świata im po prostu spowszedniały. Nie potrafią  docenić tego, co mają, bo nie wiedzą jak to jest, gdy tego zabraknie. Z tego względu bardzo często osoby starsze są bardziej aktywne niż ich dzieci, a nawet wnuki.

Seniorzy mają dziś więcej możliwości niż kiedykolwiek

To prawda, nigdy osoby starsze nie miały tylu opcji rozwijania własnych zainteresowań i spędzania wolnego czasu. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Coraz więcej osób starszych korzysta z Internetu. Zgodni z Informacją o sytuacji osób starszych w Polsce za 2020 r.[1] ponad 4 mln. polskich seniorów w przedziale wiekowym 60-74 korzystało z Internetu. Wszyscy wiemy, jak wiele możliwości daje korzystanie z tego kanału komunikacji. Kursy online, filmy, artykuły, prasa, robienie zakupów, nawiązywanie kontaktów w ramach grup tematycznych, skupiających pasjonatów w danej dziedzinie. Nawet możliwość prowadzenia wirtualnych rozgrywek. Brak kompana do gry w karty czy do partii szachów to już nie problem. Seniorzy znajdą mnóstwo platform internetowych, gdzie mogą grać online z osobami z całego świata. Mogą nawet umówić się na partię szachów z bratem czy siostrą, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych lub innych zakątkach świata. Jeśli osoba starsza nie może wybrać się do rodziny, a chce zobaczyć jak mieszka, może wymieniać się zdjęciami lub połączyć się na video i porozmawiać. Pasjonaci podróży mogą sprawdzić, jak wyglądają obecnie miejsca, które niedługo odwiedzą, mogąc dzięki temu zaplanować sobie wycieczkę.

Jednakże Internet to tylko jedna z możliwości. W całej Polsce działają kluby seniora, gdzie osoby starsze mogą nawiązywać kontakty z rówieśnikami i spędzić miło czas. W takim miejscu na pewno seniorzy zapomną o poczuciu samotności. Mogą również znaleźć towarzystwo do wspólnych podróży, które od wielu lat są bardzo popularne i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Seniorzy to osoby, które bardzo często są żądne wiedzy. I bardzo dobrze! Uniwersytety III wieku cieszą się wśród seniorów dużym powodzeniem. W roku akademickim 2017/18 w zajęciach na uniwersytetach III wieku uczestniczyło ponad 113 tysięcy seniorów[2]. Uczestnictwo w takiej aktywności zapewnia seniorom nie tylko poszerzenie wiedzy, ale również nawiązywanie kontaktów towarzyskich, interakcje i utrzymanie swojej sprawności intelektualnej w dobrej kondycji.

Gdy dołączymy do tego również możliwość podejmowania przeróżnych form aktywności fizycznej, spacerów, biegania, pływania, zajęć ogólnorozwojowych w grupach, praktykowania jogi czy nawet kursów tańca towarzyskiego okaże się, że osoba starsza może stać się w okresie emerytalnym kimś bardziej zajętym niż w trakcie kariery zawodowej.

Istnieją ograniczenia, ale przede wszystkim w nas samych

Wybrane wyżej przykłady spędzania wolnego czasu w sposób aktywny są tylko niewielką częścią tego, czym w dzisiejszych czasach mogę zajmować się seniorzy. Tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Oczywiście, wyzwaniem w części przypadków mogą być kwestie finansowe czy zdrowotne. Niemniej jednak nie każda forma aktywności musi się z tym wiązać. Spacer czy rozwijanie zainteresowań kulinarnych online nie generują kosztów finansowych ani nie wymagają nadzwyczajnej sprawności fizycznej. Każda aktywność powinna być dostosowana do potrzeb i możliwości seniora oraz sprawiać mu przyjemność. To jest najważniejsze!

[1] Informacja sytuacji osób starszych za 2020 r., s. 44, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/osoby-starsze/osoby-starsze/sytuacja-osob-starszych-w-polsce-w-2020-roku,2,3.html, dostęp 27.11.2022

[2] Informacja sytuacji osób starszych za 2020 r., s. 46, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/osoby-starsze/osoby-starsze/sytuacja-osob-starszych-w-polsce-w-2020-roku,2,3.html, dostęp 27.11.2022